Enemy One Online Forum Komunitesi
türkan şoray Uyeols10

HOŞGELDİN ZİYARETÇİ, SENDE ENEMY*ONE FORUMUN KEYFİNE VARMAK İSTİYORSAN ÜYE OL VE ARAMIZA KATIL
türkan şoray Uyeols10

HOŞGELDİN ZİYARETÇİ, SENDE ENEMY*ONE FORUMUN KEYFİNE VARMAK İSTİYORSAN ÜYE OL VE ARAMIZA KATIL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...E*O Forum...

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

türkan şoray

YazarMesaj
CémRé~
Deneme Koordinatör
Deneme Koordinatör
CémRé~

Uyarıları Uyarıları : UyarıYok
Ruh Halin Ruh Halin : aşık
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 215
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 09/03/10
Yaş Yaş : 25
Nerden Nerden : izmir /buca
Altın Paketi Altın Paketi : PaketYok
Ödülleri Ödülleri : EnUyumluÜye

türkan şoray Empty
MesajKonu: türkan şoray   türkan şoray Icon_minitimeCuma Mart 26, 2010 3:41 pm

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Türkân Şoray, (d. 28 Haziran 1945, İstanbul). Türk sinema oyuncusu, senaryo yazarı ve yönetmen. Türk sinemasında Sultan lakabıyla anılmaktadır. Fatih Kız Lisesi orta bölümünü bitirmiştir. 1960'larda sinema ile tanışmış, 1964'te 1. Antalya Film Festivali'nde "Acı Hayat" filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü almıştır.

Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik'le birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir. Bu dörtlü içinde, tek yönetmenlik yapan oyuncudur.

90'lı yıllarla birlikte, TV çalışmalarına da ağırlık vermeye başlamıştır. Yaptığı bu çalışmalardan en çok ses getiren ve uzun ömürlü olanları, İkinci Bahar ve Tatlı Hayat olmuştur.

Tiyatro oyuncusu Cihan Ünal ile 1983'te evlenmiş 1987'de ayrılmış ve bu evlilikten Yağmur adlı bir kızları olmuştur. Bugüne kadar 203 filmde rol almıştır. Türkân Şoray ilk televizyon programı olan ve NTV'de yayınlanan Sinema Benim Aşkım'ı[1] sunmaktadır.[2] Şoray programında sinema oyuncuları ile sinema kariyerini anlatmaktadır.[3]

Özel Hayatı
İstanbul'un Eyüp ilçesinde doğan Türkân Şoray memur bir ailenin ilk çocuğudur.

Yeşilçam
Fatih Kız Lisesi ortaokulu bölümünde okurken[4], Karagümrük'teki ev sahiplerinin kızı olan sinema oyuncusu Emel Yıldız (daha sonra "Panter Emel" olarak tanındı) ile bir film setine giden Türkân Şoray, İlker İnanoğlu'nun teşviki ile Yeşilçam'a adım atar. Emel Yıldız'ın yerine Şoray'ın da kariyerinin başlangıcı anlamına gelen 1960 yılı yapımlı "Köyde Bir Kız Sevdim" filminde başrol oynar.

Türkân Şoray sinemaya başlamasıyla ilgili anısını şöyle anlatır: "Sinemaya girmeden önce mahallemize bir film seti geldi. Filmin bir setini mahallemizde çekeceklerdi. Başrol oyuncusu kadını gördüğümde 'ne kadar güzel bir kadın' dedim. Bu kadın Muhterem Nur'du. Öyle şaşkın bir şekilde bakınırken yanıma bir adam geldi ve sende filmlerde oynamak ister misin diye sordu. Korktum ve hemen eve kaçtım. Bu adamın da daha sonra Memduh Ün olduğunu öğrendim. O zaman film setinden kaçmıştım ama daha sonra film setleri hayatım oldu." der.[5]

Yönetmen Olarak
Yılanı Öldürseler - 1981 (Şerif Gören'le birlikte.)
Bodrum Hakimi - 1976
Azap - 1973
Dönüş - 1972

Ödülleri
1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Acı Hayat
1968 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Vesikalı Yarim[6]
1973: 5. Adana Film Festivali - En başarılı kadın oyuncu, Mahpus
1973: Moskova Film Şenliği (Rusya) - Özel Ödül, Dönüş
1978: Taşkent Film Şenliği - Uluslararası Aytmatov Kulübü Geleneksel Ödülü, Selvi Boylum, Al Yazmalım
1987: 27. Antalya Film Festivali - En iyi kadın oyuncu, Hayallerim, Aşkın ve Sen
1990: 2. İzmir Film Festiali - Altın Artemis Onur Ödülü
1992: 8. Bastia Akdeniz Sinemaları Festivali - En iyi kadın oyuncu, Soğuktu Ve Yağmur Çiseliyordu
1994: 6. Ankara Film Festivali - Emek Ödülü
1994: 31. Antalya Film Festivali - En iyi kadın oyuncu, Bir Aşk Uğruna
1996: 15. Uluslararası İstanbul Film Festivali - Sinema Onur Ödülü
1999: Roma Film Festivali - Büyük Ödül
1999: 2. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali - Kadın Yönetmen Ödülü
2000: Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi - Zirvedekiler 2000 Ödülü
2001: Akademi İstanbul - Yılın En Başarılı Sanatçısı Ödülü

Tv Programları
Sinema Benim Aşkım (16 Ocak 2010 - Günümüz)

Güftesini yazdığı şarkı (Kaynak: TRT arşivi)
Şarkı: Buruk Acı
Makam: Segah
Güfte: Türkân Şoray
Beste: Teoman Alpay
CémRé~
Deneme Koordinatör
Deneme Koordinatör
CémRé~

Uyarıları Uyarıları : UyarıYok
Ruh Halin Ruh Halin : aşık
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 215
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 09/03/10
Yaş Yaş : 25
Nerden Nerden : izmir /buca
Altın Paketi Altın Paketi : PaketYok
Ödülleri Ödülleri : EnUyumluÜye

türkan şoray Empty
MesajKonu: Geri: türkan şoray   türkan şoray Icon_minitimeCuma Mart 26, 2010 3:42 pm

türk sinamasının yıldızına da önemli bir kçşe ayıralım istedim..
abicim bende milyonlarca şey paylaştım artık benide süper moderetör fln yapp ne olursunnnnnnn

türkan şoray
1 sayfadaki 1 sayfası